» Жыр алыбы-Жамбыл

 
 
 

Жыр алыбы-Жамбыл

Автор: admin от 16-02-2017, 06:08, посмотрело: 878

0

Сыныбы: 9 «Ә»

Пәні: қазақ әдебиеті

Мерзімі: 16.02.2016

Тақырыбы:

Жыр алыбы – Жамбыл

 

Мақсаты:  

 

Жамбыл Жабаевтың өмірі мен  шығармашылығы бойынша  қалыптасқан білім, білік дағдыны арттыру.

Жамбыл Жабаев нақыл сөздерінің мәні мен мағынасын түсінуге  жетелеу, адамгершілік асыл қасиеттерді тәрбиелеуге ықпал ету.

Оқушылардың тілін, ойлау дағдысын жетілдіруге, қорытынды жасай білуге үйрету, дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже

Сыныпта жағымды  хал-ахуал  қалыптасады. Сөйлеу  тілі  дамиды. Жамбыл Жабаев өлеңдері, айтыстары, нақыл сөздері  туралы білім алады.

Кіріктірілген модульдер

Сын тұрғысынан ойлау, оқыту үшін бағалау,

дарындылармен жұмыс, АКТ

Ресурстар, құралдар, көрнек.

Әріптер  қиындысы, Жеке  жұмыстар/топтық іріктеу, интерактивті тақта, маркер, Оқулық, стикерлер

 

Сабақ эпиграфы:

                      Жамбыл дүниеге екі  рет келді:

             тоғыз ай, тоғыз күнде ана құрсағынан,

               тоқсан жасқа келгенде заман құрсағынан туылды.

(Ғ.Мүсірепов) 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің, оқушының

іс-әрекеттері

 

Бағалау

Ресурстар, құралдар, көрнек.

 

2мин

Ұйымдастыру кезеңі

«Джунглидегі жаңбыр» жаттығуы

 

 

 

"Білу” теориясы 

2мин

Топқа бөлу. «Сөз құрастыру» әдісі бойынша.

І топ. Хан тобы

ІІ топ. Поэзия тобы

ІІІ топ. Айтыс тобы

 

Әріптер  қиындысы

3мин

Бейне таспадан фильм үзіндісін көру.

 

 Қалыптас

тырушы

Жеке  жұмыстар/топтық іріктеу

"Түсіну”  теориясы

9мин

Тірек сызбамен  жұмыс

Постер жасау

І топ. I кезең. 1846-1916 жылдар


ІІ топ. II кезең. 1917-1940 жылдарды қамтитын ақын өмірі қандай із қалдырды.


ІІІ топ. III кезең.1941-1945 жылдары төбемізге қара бұлт болып төнген ауыр да азапты кезең.

Жамбыл - әрі  жырау /искусно исполняет/, әрі  жыршы /сочиняет/, әрі  ақын.

Жырау — өз жанынан шығарып айтатын және эпи­калық дастандар мен толғауларды орын­дай­тын халық поэзиясының өкілі.

Жыршы – жыр айтушы, таратушы. Жыршылар домбыраның не қобыздың сүйемелдеуімен мақаммен, әнмен айтады. 

Жамбыл шындықты айтып, замана  болмысын суреттеді. 13 жасынан өлең шығара бастады, 17-18 жасынан  ақындық айтысқа түсіп ән-жыр  шығарып, домбырамен күй тартып, қобыз шалған. Ұлы Отан соғысы жылдары Жамбыл өлеңдері жауынгерлердің рухын көтерді, ерлікке шақырды. Отан қорғауға арналған өлеңдері 3000 жолдан асты. Оның  үздік шығармалары 40-тан астам шет тілдеріне аударылды.  Жақсы критериилер  ұсынылады.

Өзара бағалау Критерилерді  келісе  отырып  құрастырады,бағалайды.

Интерактив

ті тақта, маркер

 

2мин

 

2мин

Сергіту сәті «Жұмыр қылыш»

 

 

 

"Қолдану” териясы

6мин

"Ленинградтық өренім” өлеңін, нақыл сөздерді оқиды. «Зілді бұйрық», «Патша әмірі тарылды» өлеңдерін жатқа оқу.

 

Көрініс: «Жамбылдың Сүйінбайдан бата алуы»

 

 

 

"Талдау ” теориясы

4мин

Қазақ, орыс тілінде салыстырады.

"Ленинградтық өренім” өлеңі

 

Оқушылар критери  бойынша  бағалайды.

Оқулық

стикерлер

Жинақтау теориясы

 

5мин

Отан, батырлық туралы мақал-мәтелдердің жалғасын табу.

І топ:
1. Ер жігіт ел үшін туады,
___________________(Ел үшін өледі.)
2. Батыр туса - ________,(ел ырысы)
________________ - жер ырысы,
3. Батырға оқ дарымайды,
Батылға ___________ жоламайды.

ІІ топ
1. Отан үшін отқа түс,___________,
Арың үшін алыссаң,______________
2. Ердің көркі - елімен,
_____________  - жерімен.
3.Болат қайнауда шынығады,
Батыр ____________  шынығады.

1. Жамбыл  Жабаев нақыл сөздерін  түсініп оқу:

Жұмыста да соғыста да

Ақылыңды ашу қыспасын.

Ашушаң болса, сол қолың

Оң  қолыңды  ұстасын.

 

 

"Бағалау”  теориясы

 

4мин

Тест жұмысы

 

Қорытын

ды баға  шығару.

 

Қорытынды

3мин

Сабақтың сәтті, сәтсіз сәттері туралы  ой. «Бір ауыз сөз»

 

 

2мин

Үйге  тапсырма:  С.Торайғыров өмірі мен шығармашылығын оқып келу.

 

Категория: ---

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.