21
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Ж. Сүлейменов ЖОМ
Күні: 30. 11. 2017ж Мұғалім: А. Мусаева
Сынып: 7 сынып Қатысқандар: Қатыспағандар
Сабақтыңтақырыбы Гидросфера және оның құрамдас бөлігі
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасәйкес) 7.3.3.1. Гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды.
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар :Гидросфера ұғымын білу, гидросфераның құрамдас бөліктерін атау,судың қасиеттерін ажырату
Басым оқушылар: Үлкен және кіші су айналымын салыстыру. Кейбір оқушылар: Су айналымының моделінің конструкциясын құрастыру.
Бағалау критерийі -Гидросфера ның құрамдас бөлігін суреттейді.
-Гидросфера ұғымын мазмұндайды.
-Гидросфераның құрамдас бөлігін түсіндіреді.
-Гидросфера суларының ара салмағын дәлелдейді.
-Дүниежүзілік су айналымы сызбасын құрастырады.
Тілдік мақсаттар
Тыңдалым :Гидросфера дегеніміз не ?
Дүниежүзілік мұхиттардың бөліктерін ата ?
Оқылым:оқулықтағы мәтіннен ақпараттың түйінді идеясын табу
Жазылым :карта мәлемметерді пайдаланып дүниежүзілік мұхиттардың ауданнының диаграмма арқылы көрсету.
Құндылықтарға баулу
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу және жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарының, инновациялық –индустриялық кластерді дамыту. Еңбек өнімділігін арттыру-өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада,т.б қызмет салаларында
Пәнаралық байланыс Биология пәнімен тірі ағзалардың ертеден бері өмір сүріп келе жатқандығының ортасы екенін түсінеді.Физика пәнімен судың қасиеті өте қызық 00 С тан-40 С қа дейін қыздырғанда қысылып , ал одан әрі температураны көтерген сайын ұлғайтатын қасиетке ие табиғаттағы жалғыз қарапайым зат.Суөте жақсы еріткіш ,суда газтәрізді де, сұйық та, қатты күйдегі де заттар ериді. Алмасу заттары суда еріп, ағзадан шығады.
Алдыңғы білім Мухиттар, судың құрамы, судың қасиеті және судың маңыздылығын біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
Кезеңдері Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері
Ресурстар
Сабақтың басы -5мин
Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушылармен сәлемдесу;
ә) сыныпта жағымды ахуал туғызу;
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Оқушыларға мотивация беру,жақсы көңіл-күй сыйлау мақсатында «Шаттық шеңбері» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жақсы тілек айтады.
Топқа бөлу: сынып оқушыларын сурет қиындыларын құрастыру арқылы 3 топқа біріктіру
1 топ - Шығанақ,
2 топ - Бұғаз,
3 топ -Түбек.
« Ширату сұрақтары» әдісі бойынша алдыңғы білімді пысықтау :
1.Гидросфера дегеніміз не ?
2.Кіші су айналымы мен үлкен су айналымы қандай құбылыс ?
Кеспе қағаздары
Сабақтыңортасы -15 мин
Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы «Табиғаттағы су айналымы» бейнежазба көрсету.
-Мына бейнежазбаны көру барысында қандай ой түйдіңіздер ?Әр топтан жауабы тыңдалады ,ауызша бағаланады. Мұғалім қосымша түсіндіреді, толықтырады.
Мәтінмен жұмыс :
1 топ : Гидросфера туралы түсінік
2топ : Судың қасиеттері
3топ : Дүниежүзілік су айналымының маңызы
Топтық жұмыс
1-тапсырма «Дөңгелек стол» әдісі
Әр сөйлеуші берілген сұрақ бойынша өз пікірін,өз ойын бәріне ортақ бір параққа жазады да,келесі сол жағындағы қатысушыға жылжытады,келесі тағы да сол қағазға өз пікірін,ойын жазып,қасындағы көршісіне береді,сөйтіп,әрқайсысының қатысқаны белгілі болып тұрады.Соңында сұрақ жайлы пікірталасып,нәтижесі түйінделеді.
Критерий Дескрипторлар
-Гидросфера ның құрамдас бөлігін суреттейді -гидросфера туралы баяндайды
-судың қасиеттерін анықтайды
-дүниежүзілік су айналымының маңызын суреттейді.
Бағалау: марапаттаймын,оқушыға дұрыс бағыт-бағдар беремін, кері байланыс
Жұптық тапсырмалар
1 топ : «Сең білесің бе ?» әдісі.
Дүниежүзілік мұхит бөліктерінінің анықтамаларын кестеге толтырыңдар
Теңіздер
Шығанақ Бұғаз Түбек Арал
Ішкі теңіз Сыртқы теңіз
Критерий Дескрипторлар
Гидросфера ұғымын мазмұндайды -Дүниежүзілік мұхит бөліктерінің анықтамасын жазады
-Географиялық нысандарды картадан анықтайды
-географиялық нысандарды түрлерін ажыратады.
Бағалау: марапаттаймын,оқушыға дұрыс бағыт-бағдар беремін, кері байланыс
2 топ :« Ізде ,тап,салыстыр» әдісі бойынша
Дүниежүзілік мұхиттар аудандарының салыстыру нәтижелерін диаграмма арқылы көрсет
Критерий Дескрипторлар
Гидросфера суларының ара салмағын дәлелдейді. - мұхиттардың аудардарының салыстыру нәтижесін диаграммада көрсетеді.
-Мұхиттардың географиялық орнын анықтайды.
-Д\ж мұхиттың био массасын анықтайды.
Бағалау;марапаттаймын,оқушыға дұрыс бағыт-бағдар беремін, кері байланыс.
3 топ : « Зерттей білесіз бе ?» әдісітапсырма
Дүниежүзілік су айналымын сызба арқылы көрсет.
Критерий Дескрипторлар
-Дүниежүзілік су айналымы сызбасын түсіндіреді. Дүниежүзілік су айналымы сызбасын сызады .
-Дүниежүзілік су айналымы себеп-салдарын анықтайды.
-Д\Ж су айналымының таралу аймақтарын ажыратады.
Бағалау: марапаттаймын,оқушыға дұрыс бағыт-бағдар беремін, кері байланыс.
Топтық тапсырма
«Семантикалық карта-cызбасы» әдісібойынша дүниежүзілік мұхит пен мұхит бөліктерін салыстыру
Мұхит тән сипат
тама Ішкі теңіз Сыртқы теніз Тү
бек Шыға
нақ Бұ
ғаз Арал
Бери
Нг
Гавай
Қызыл
Лаптев
Бискай
Аравия
Критерий Дескрипторлар
Гидросфераның құрамдас бөлігін құрастырады. Дүниежүзілік мұхит бөліктерін ажыратады.
-сипаттайды.
- Талқылайды.
- сәйкестендіреді.
Бағалау: марапаттаймын,оқушыға дұрыс бағыт-бағдар беремін, кері байланыс.
Сабақты қорыту.
Сабақты бекіту мақсатында «Серпілген сауал?» әдісі
Сұрақтар қою aрқылы оқушылaрдың білімін тексеріп, тілдік мақсаттарының орындалғандығын бақылау АКТ
https// youtube.
Com/a5kF5Ks7dDg
Оқулық
Оқулық,
түрлі түсті қаламдар,А4
Таратпа кеспе қағаздары
Таратпа кеспе қағаздары ,оқулық
Суреттер,оқулық.
Кеспе-қағаздары
Сабақтың соңы
Кері байланыс «Тазалық» ойыны
Оқушыларға бір парақ беріледі. Мына суреттер берілген : 1. Чемодан .2.Қокыс жәшігі. 3.Еттартқыш
- бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды- чемоданға салады, артық дүниені -қоқыс жәшігіне , ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салады.
Үйге тапсырма:
Қосымша әдебиеттерді пайдаланып,хабарлама дайындаңыз: Суреттер
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
А) -оқушыларғаГидросфера туралы түсінік, судың қасиеттері, дүниежүзілік су айналымының маңызы жайында өз бетінше оқып талдауға мүмкіндік беретін әдістерді қолданамын
В)-деңгейлі оқушыларға мұхиттардың аудардарының салыстыру нәтижесін диаграммада көрсетуіне Д\Ж су айналымының таралу аймақтарын ажырата алатын тапсырмалар ұсынамын
С)-қабілеті жоғары оқушыларға күрделі деңгейлік тапсырмалар дайындаймын, шығаармашылыққа баулимын Сабақ барысында оқушыларды жеке,топтық,жұптық жұмыстар жүргізгенде өзін-өзі бағалау,өзара бағалау,сөздік бағалау әдістерін қолданамын.
жаратылыстану және география ортақ терминдер
-АКТ саласындағы дағдылар
- қарым-қатынас жасау қабілеті,өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау,сыйластық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну құндылықтары
-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау дағдылары
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?