» » География пәні 7 сынып

 
 
 

География пәні 7 сынып

Автор: admin от 6-01-2018, 03:45, посмотрело: 1550

0 ОҚО, Мақтарал ауданы, Қоғалы ауылы,
«Ж. Сүлейменов атындағы жалпы орта мектебі» КММ.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім 1 Мектеп: Ж.Сүлейменов ЖОМ
Күні: 11. 09. 2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Мұхымбай Р
Сынып:7 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:-
Сабақтың
тақырыбы:
Зерттеулер және зерттеушілер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) 7.1.1.2 Саяхатшылар мен зерттеушілердің география
ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттайды және
баға береді
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар істейді:
• Картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің
зерттеу бағыттарын анықтап, кескін картада
көрсету.

Оқушылардың басым бөлігі істейді:
• Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай
отырып, ғылымға қосқан үлесін талдау.
Кейбір оқушылар істейді:
• Қазақ Географиялық Қоғамының жұмысына баға
беру.
Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану
Жоғары деңгей дағдылары
Бағалау критерийі
- Картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің
зерттеу бағыттарын анықтап, кескін картада
көрсетеді.

- Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай
отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды.

- Қазақ Географиялық Қоғамының жұмысына баға
береді.

Тілдік мақсат Тыңдалым
Оқу бағдарламасының мақсатына сәйкес тыңдалым стратегиясын пайдалану арқылы берілген тапсырмаға байланысты, яғни Картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің зерттеу бағыттары жайлы бейне таспада көргендеріне өз ойын нақты жеткізу және сөздік қорын молайту
Оқылым
Оқу бағдарламасының мақсатына сәйкес оқылымның стратегиясын пайдалану арқылы «Ұлы Географиялық ашылулар» заманындағы /XVғ.соңы -ХVІІІ ғ.ортасы /саяхатшылардың жүріп өткен бағытын ажыратады
Айтылым
Қазіргі кездегі Қазақ Географиялық Қоғамының қызметін салыстыра отырып айтады
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Бір саяхатшы немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализ арқылы жазады
SWOT –талдау әдістемесі SWOT – шешімдер
S
Жақсы жақтары
W
Әлсіз жақтары
O
Мүмкіндіктер
T
Қауіп-қатерлер жазады
Құндылықтарға баулу Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана, Зайырлы қоғам және жоғары рухният,Салауатты өмір салтын сақтау, бәсекеге қабілетті ұрпақ тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс Тарих пәнімен анықтағанда саяхатшылардың жүріп өткен жолдары болғандықтан тарих пәнінің мұғалімімен келісе отырып, тарих пәнімен байланыстырамын
Тақырып бойынша алдыңғы білім Жаратылыстану пәні бойынша саяхатшылар мен зерттеушілерді, олардың жүріп отырған жолдарын біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
Ресурстар


Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Психологиялық тренинг: Жүректен жүрекке) Оқушылар бір – біріне жылы лебіздер білдіреді

- Оқушыларды түгелдеймін
- Сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесе отырып анықтаймын;
- Тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен таныстырамын.
- Қағаз қиындылары арқылы топқа бөлінеді. Қағаз қиындыларын араластырып оқушыларға таратып беру керек, оқушылар қағаз қиындыларынан бүтін құрастырып, сол бойынша саяхатшылардың атауымен топ құрайды. (пазл бойынша).


Сабақтың ортасы
(30 минут)
7 минут

8 минут

2 минут

7 минут

3 минут
8 минут

2 минут Топтарға «Гүл сыйлау» әдісі арқылы алдыңғы бөлімді қайталауға арналған тапсырма беріледі.Топ арқылы оқушылар ойласып жауап береді.

Бағалау: Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушыларды мақтап, мадақтап көңіл күйді білдіретін смайликтер мен бағалаймын

Жаңа сабақты түсіндіру
Тапсырма№1. «Ұлы Географиялық ашылулар» заманындағы /XVғ.соңы -ХVІІІ ғ.ортасы /саяхатшылардың жүріп өткен бағытын атлас картадан анықтай отырып, кескін картаға түсіріңіз. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы бейне таспада көрген жолдарын картаға түсіреді

Оқушыларға ой тастау:
а) Жалпы саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен жолдарына тоқталыңыз
ә)Саяхатшылардың атқаратын қызметі қандай?
Критерий Дескриптор
Картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің
зерттеу бағыттарын анықтап, кескін картада
көрсетеді. - саяхатшылардың жүріп өткен бағытын картадан анықтайды;
- кескін картаға саяхатшыларың жүріп өткен бағытын
географиялық нысандармен сәйкестендіреді,
- кескін картаға саяхатшыларың жүріп өткен бағытын
белгілейді;
- кескін картаға түсіреді

Бағалау. Оқушыларды марапаттаймын, кері байланыс беремін. «От шашу» әдісі арқылы бағалаймын

Тапсырма№2. Бір саяхатшы немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализ арқылы талдаңыз.
SWOT –талдау әдістемесі
Критерий Дескрипторлар
Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай
отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды. - жеке саяхатшының немесе зерттеушінің ғылымға қосқан
- үлесінің жақсы жақтары арқылы талдайды
- әлсіз жақтарын талдайды
- мүмкіндіктерін талдайды
- қауіп – қатерлерін талдайды
Бағалау:
• Берілген тапсырманы орындауына қарай дұрыс болса бас бармақ қойылады

Тапсырма№3 «ДЖИГСО» әдісі арқылы Қазіргі кездегі Қазақ Географиялық Қоғамының қызметіне баға беріңіз:
a. Қазақ География Қоғамы қашан құрылды?
ә. Қазақ География Қоғамы қандай жобалармен жұмыс жасауда?
б. Қалай ойлайсыз, қазіргі Қазақ География Қоғамының зерттеулері, болашақта
Қазақстан табиғатында болатын өзгерістерді алдын алуға көмектесе ме?
Критерий Дескриптор
Қазақ Географиялық Қоғамының жұмысына баға
береді - Қазақ Географиялық Қоғамының құрылған жылын жазады;
- Қазақ Географиялық Қоғамының жұмыс жасап жатқан
- жобаларын атайды;
- Зерттеулердің Қазақстан табиғатында болатын өзгерістердің
- алдын алуға көмегі болатын жағына болжам жасайды

Бағалау:Берілг ен тапсырманы орындауына қарай оқушыларды мақтап, мадақтап екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалаймын

Көңіл күйді білдіретін смайликтер


«Ойлан,жұптас,
бөліс» әдісі


Бейнетаспа, интерактивті тақта

SWOT –талдау әдістемесі
S
Жақсы жақтары
W
Әлсіз жақтары
O
Мүмкіндіктер
T
Қауіп-қатерлер
Бас бармақ әдісі
Соңы

5 минут

Рефлексия. «Тазалық»


Бағалау парақшалары арқылы топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.


Үйге тапсырма: Эссе Кері байланыс

Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Пәнаралық байаныс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Көңіл күйді білдіретін смайликтер
«Бас бармақ» әдісі, «Тазалық» әдісі
«Плюс, минус, қызықты» (Эдвард де Боно 1968ж) әдісі Тарих пәнінің мұғалімімен келісе отырып, тарих пәнімен байланыстырамын,
Компьютерді, интерактивті тақтаны қосқанда қауіпсіздік ережелерін сақтау керектігін айтамын.
Сабақ арысында барлық оқушыны қадағалап назардан тыс қалдырмаймын

Сабақ бойынша рефлексия

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.




Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Тексерілді: А. Қасымбеков

Категория: Мектеп дәстүрі

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.