» » Тарих пәні 10 сынып

 
 
 

Тарих пәні 10 сынып

Автор: admin от 5-01-2018, 08:13, посмотрело: 1395

0 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
ХІІІ-ХVғасырдың I жартысындағы Қазақстан. Мектеп: «Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектебі» кмм

Күні:15.12.2017 ж Мұғалімнің аты-жөні:Маликова Қ
Сынып: 10 «Ә» Қатысқандар:14 Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Монғол ұлыстары билігі дәуіріндегі Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің саяси дамуының ерекшеліктері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 10.3.1.6.-картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХVғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру.
10.3.1.5.- Жошы –Қыпшақ ұлысы державасы-Алтын орда мемлекетін сипаттау.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Монғол мемлекетінің ХІІІ-ХVғасырлардағы ішкі және сыртқы саясатын білу.
Оқушылардың басым бөлігі: Жошы –Қыпшақ ұлысы державасы- Алтын орда мемлекетіне сипаттама беру.
Кейбір оқушылар:Картаны қолдану арқылы ХІІІ-ХVғасырлардағы мемлекеттегі саяси үдерістерін ерекшелігін ажырату.
Бағалау критерийлері 1. Монғол империясының территориялық аумақтарын картадан көрсетеді.
2. Жошы –Қыпшақ ұлысы державасы- Алтын орда мемлекетін сипаттайды
Тілдік мақсаттар Шыңғысхан, Үгедей, Шағатай, Қараша-хажиб,империя, уәзір, құрылтай.
1.Шыңғысханның Қазақстан мен Орта Азияға жорық жасаған жылы?
2. Ертіс бойындағы сол қанатты басқарған билеуші кім?
3.Шыңғыс әулеті мен моңғол көшпелі ақсүйектерінің жалпы империялық жиналысы қалай аталады?
Құндылықтарды дарыту Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің біртұтастығы.
Пәнаралық байланыстар География, әдебиет, дүние жүзі тарихы
АКТ қолдану дағдылары Іздену, қолдану, түсіну,мәселелерді шешу дағдылары қалыптасады.
Алдыңғы білім Қазақстан аумағындағы моңғолдар шапқыншылығы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы


1.Ұйымдастыру
2. Топқа біріктіру стикер арқылы
І-топ « Ондықтар»
ІІ-топ «Жүздіктер»
ІІІ-топ « Мыңдықтар »
3.Үй тапсырма
Зымыран сұрақтары
1.Шыңғысханның өмір сүрген жылдары?
2.Шыңғысханның шын есімі?
3.Қашан Монғол империясы құрылды?
4.Шыңғысхан империясы неше түменге бөлінді?
5.Үш әскери – әкімшілік аймақты ата?
Дескриптор
Шыңғысханның өмір сүру жылдарын, шын есімін біледі.
Монғол империясының құрылған жылын, үш әскери- әкімшілікті атай біледі. Қазақстан тарихы
7сынып Алматы Атамұра 2017
Қазақстан картасы
Сабақтың ортасы

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру «Монғол ұлыстары билігі дәуіріндегі Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің саяси дамуының ерекшеліктері»
Ой қозғау
Оқушылар «Монғол ұлыстары билігі дәуіріндегі Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің саяси дамуының ерекшеліктері» тақырыбындағы
бейне материалды тамашалайды.
(Видеофильм)
Визуалды әдіс. Көре отырып, топтық жұмыста постер қорғайды.
Топтық жұмыс
Кластер әдісі арқылы тапсырманы орындау
1 топ: «Ондықтар»
1. Шыңғысханның жорықтарын атаңыз


2-топ: «Картамен жұмыс»

3 топ: «Жүзім шоқтары»
Дескриптор
Шыңғысханның жорығын атап, картадан көрсете біледі
Жұптық жұмыс
Тірек –сызбаны толтыру арқылы Отырар опаты мен Отырар шайқасы туралы түсінектеме беріңіз


Дескриптор
Отырар опаты мен Отырар шайқасын ажырата біліп әңгімелейді
Жеке жұмыс
Не артық ?кестесіндегі түйін сөздердің артығын алып тастау
Қайырхан Шыңғысхан Кир
Отырар Чигучин Баласағұн
1219 – 1220жж 1218ж 1219 – 1225жж
Дескриптор
Салыстырмалы түрде артығын алып тастайды

плакат, маркер тірек – сызба кесте
Сабақтың соңы



Кері байланыс
«Екі өлшемді күнделік» әдісі.
1.Бүгінгі тақырыпта маған әсер еткен оқиғалар......
2.Әсер еткен оқиғаларға менің өзіндік ойым.........
Үйге тапсырма
Контур картасында Шыңғысханның жорықтарын, бағыт жолдарын анықтап көрсету және әңгімелеу. кері байланыс парақшалары


Саралау
Барлығына:
Тарихи тұлғаларды сәйкестендір.
1.Шыңғысхан А) Отырар әміршісі
2.Қайырхан Ә)Отырар сатқыны
3.Қараша Б)Моңғол империясы
Кейбіріне:«Тұлғаға хат»жазу
Қайырхан, Шағатай
Шыңғысхан, Үгедей Бағалау
Мұғалім тарапынан қадағалау,бақылау, түзету жүргізіледі.Бір – бірін бағалайды.Өзін – өзі бағалау жүргізіледі.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АКТ – ны дұрыс пайдалану.Указканы дұрыс қолдану.
Сергіту сәтін ұйымдастыру
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Тексерілді: 15.12.17.ж.

Категория: Мектеп

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.